Od czego zależy kolor złota?

Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroką gamę wyrobów biżuteryjnych, jednak widząc pierścionek o różowym kolorze podpisany jako złoty budzą się nasze wątpliwości… Czy biżuteria w różnych barwach jest wciąż złota? Od czego zależy jej kolor?

Od czego zależy kolor złota?

RÓŻNE ODCIENIE TEJ SAMEJ PRÓBY

Zanim poruszymy kwestię różnobarwnego złota, skupmy się na zróżnicowanych odcieniach złota. Czy sytuacja, gdy mamy kilka złotych bransoletek w różnych odcieniach oznacza to, że któryś z posiadanych wyrobów jest fałszywy? Oczywiście, że nie. Odcień klasycznego, żółtego złota jest uzależniony od indywidualnego rodzaju stopu oraz ich proporcji. Dla przykładu w złocie próby 333 aż 67% stopu to metale inne niż złoto, ponieważ ta próba zawiera w swoim składzie ok. 33,3% czystego złota. To jakich innych domieszek użyje dany producent znacząco wpływa na kolor wyrobu oraz jego połysk. W próbie 585 inne domieszki stanowią około 41% stopu, więc szansa kolorystycznej rozbieżności jest znacznie mniejsza. Jeżeli zależy nam na w miarę spójnej kolorystyce klasycznego złota starajmy się robić zakupy u jednego producenta, lub gdy nie mamy takiej możliwości- wybierajmy wyższą próbę czternastokaratowego złota tworzącą mniejsze ryzyko kolorystycznej rozbieżności z innymi, posiadanymi już wyrobami.

SKĄD SIĘ BIERZE INNY KOLOR ZŁOTA?

Inne kolory złota różniące się od dobrze nam znanej, żółtej wersji jak łatwo się domyślić również tworzone są poprzez domieszki dodawane do stopu. Najbardziej znaną wersją kolorystyczną złota różniącego się od oryginału jest biżuteria złota w kolorze białym. Jest ona uzyskiwana poprzez dodanie do stopu palladu lub niklu wpływającego na białe zabarwienie całości. W droższych ozdobach biżuteryjnych częściej używany jest bardziej drogocenny pallad natomiast tańsze wyroby posiadają częściej w swoim stopie nikiel. Proporcje zabarwiającego kruszcu zazwyczaj utrzymują się na poziomie 17%, który w pełni wystarcza do nadania wyrazistej barwy. Inną barwą złota różniącą się od oryginału jest złoto różowe. Swoją subtelną, różową barwę zawdzięcza ono dodaniu do stopu miedzi. Jeżeli podoba nam się tego typu biżuteria a cenimy wyraziste kolory, warto wybrać złoto dziewięciokaratowe (większa ilość domieszek innych niż złoto gwarantuje bardziej wyrazisty kolor domieszki). Różowe złoto czternastokaratowe będzie cechowało się subtelniejszą, łagodną barwą. Oprócz tych w miarę znanych nam barw możemy spotkać także nieco bardziej fantazyjne barwy złota, np. fioletowe. W złocie o fioletowym kolorze znajdziemy około 21% aluminium (przy złocie osiemnastokaratowym). Jednak ze względu na swoją kruchość fioletowe złoto jest wykorzystywane głównie jako dodatek ozdobny w wyrobach ze złota białego lub żółtego, w zależności od gustu i preferencji. 

 

Zobacz również naszą ofertę złotej biżuterii 

 

Do każdego zamówienia na Murrano.pl możesz wybrać 

darmową przesyłkę 

Pakiet korzyści do każdego zamówienia - sprawdź już teraz! >>>

 

WSZYSTKIE KOLORY TĘCZY...

Nie musimy jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego rodzaju złota. Obecne wyroby biżuteryjne często łączą ze sobą złoto żółte i białe, lecz coraz częściej możemy spotkać również trójkolorowe kombinacje (złoto białe, żółte i różowe). Bardzo często taki zabieg stosowany jest w przypadku obrączek i pierścionków, gdzie możliwa jest okazała ekspozycja walorów wszystkich rodzajów kruszców. Pamiętaj jednak, że jeżeli zdecydujesz się na tego typu ozdobę, musisz kierować się szczególnym zwracaniem uwagi na jej pielęgnację, ponieważ każdy rodzaj złota wymaga innego podejścia i specjalnej pielęgnacji. Przed rozpoczęciem użytkowania warto przeczytać certyfikat jubilerski, aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji złota i sposób jego odświeżania. 

Data publikacji: 26.03.2016

2021-02-21

Mam pytanie.
Kupiłem nowy łańcuszek od jubilera,jubiler sprawdzonego wiele razy kupiłem już od niego inny łańcuszek dla kobiety kolczyki i pierścionek z brylantem było wszystko okej i super, łańcuszek nowy który kupiłem sprawdziłem w innych konkurencyjny sklepach powiedział mi że jest to próba 585 na pewno ponieważ jest tak zwany "rycerzyk" i wszystko cechowania próby są prawidłowe, natomiast zdarzył się wypadek łańcuszek mi się zerwał ponieważ mam chorego brata i dość dużej siły użył aby duszek zerwać ale jest chory więc mu to wybaczam, łańcuszek poszedłem dasz do lutownica dopiero teraz dowiedziałem się że do złotnika samouka ale miał dobre opinie, podczas lutowania 2 lub 3 ogniwa, ponieważ jest to temperatura chyba powyżej 1000 stopni nie wiem albo poniżej zmieniły kolor na różowy zastanawiam się dlaczego, dzwoniłem do swojego jubilera gdzie go kupiłem to powiedział mi iż te ogniwa powinien mi złotnik pozłocić aby dopasować kolor do łańcuszka, przypominam już odcień przy lutowaniu wyblakł i stał się różowy, słyszałem że ponoć złoto jest albo żółte albo różowe, w wielu producentów włoskich szczególnie we Włoszech, nowe wyroby Zlota a szczególnie łańcuszki jeszcze raz pozłacający dla połysku i czegoś tam nie wiem, nie wiem czy to się nazywa proces galwanizacji.Tlumaczyl mi ze mi te ogniwa które po lutowaniu wyblakły i stały się różowe po złoci że nie będzie nic widać i nie będzie barwa odstępował a od całości, ale zastanowiło mnie dlaczego kolor stał się różowy, tłumaczył mi że podczas normalnego noszenia złoto żółte mi się nie wytrze nie ma takiej opcji ale pod wpływem wysokiej temperatury bardzo wysokiej temperatury czasem tak się dzieje czy zmienia się odcień złoto podczas lutowania w wysokich temperaturach,mogło być tak a sprowadzało złoto z Włoch chyba że było to złoto różowe i było złożone na kolor żółty podczas procesu galwanizacji, co tam się robiło i czy to jest prawda to już mnie nie obchodzi ważne jest czy jest to próba 585, czy jeżeli łańcuszek próby 585 gdzie wszystkie zachowania próby są umieszczone prawidłowo gdzie jest rycerzyk bo sprawdzał mi to konkurencyjne jubiler twierdzi że jest to łańcuszek próby 585 cechowania, ale reasumując bo mam zdolności do zbyt długich opisów dlaczego pojawił się kolor różowy podczas lutowania dlaczego łańcuszek jeśli mówiąc ogniwa zmieniły kolor bardzo proszę o odpowiedź.
Moj meil :
zyzy2602@gmail.com
Bardzo proszę o odpowiedź bardzo mi zależy
Dziękuję
przepraszam że zbyt obszerny opis i być może wkradł się tam galimatias i chaos ale mam nadzieję że kontekst Państwo zrozumiecie.
Z poważaniem i wyrazami szacunku
Mariusz

2016-09-11

a ja głupia myślałam, że złoto jest tylko złote

2016-08-10

pożyteczny artykuł!

* Pole wymagane