Jak wybrać obrączki z grawerem?

Ten najważniejszy dzień w życiu wprowadza nas na nową ścieżkę niosącą wspólne oparcie i zrozumienie. Ślubne obrączki towarzysząc nam każdego dnia będą przypominać o tym wydarzeniu oraz uczuciu łączącym nowo zaślubioną parę. Jak je wybrać aby służyły nam przez całe życie nie tracąc swojej świetności?

Jak wybrać obrączki z grawerem?

RODZAJ KRUSZCU I JEGO PRÓBA

Kluczową decyzją, która musi zostać podjęta podczas wybierania wymarzonych obrączek ślubnych jest rodzaj kruszcu. Klasycznym i najczęściej wybieranym wariantem jest złoto żółte, które dzięki swojej wyjątkowej barwie oraz pięknemu blaskowi jest od stuleci najchętniej wybieranym ślubnym dodatkiem. Niemniej popularnym, rozpowszechnionym mocno rodzajem kruszcu jest złoto białe, które powstaje poprzez dodanie do klasycznego złota niklu lub palladu nadającego całości wyrazistego, jasnego koloru. Oprócz złota możemy zdecydować się także na trwały tytan lub szlachetne srebro najwyższej próby 925. W niższych próbach srebrne wyroby biżuteryjne zazwyczaj nie występują. Próba 925 oznacza, iż w całym stopie znajduje się około 92,5% metalu szlachetnego. W przypadku złota mamy do dyspozycji najniższą próbę 333 (33,3% złota – osiem karatów) lub próbę 585 (58,5% złota – 14 karatów). Jeżeli chodzi o jakość obu prób, pod względem czysto estetycznym nie różnią się one w zasadzie wyglądem, jednak należy wziąć pod uwagę, iż złoto niższej próby ma w swoim składzie mniej kruszcu szlachetnego, a przez co jego cena będzie znacznie niższa. Ponadto czyste złoto jest bardzo plastyczne i miękkie, więc im mniej jest go w stopie, tym obrączka będzie twardsza i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

ROZMIAR I SZEROKOŚĆ OBRĄCZEK

Gdy wybierzemy już interesujący nas rodzaj kruszcu, należy przystąpić do wyznaczenia komfortowego rozmiaru obrączki. Odpowiednio dobrany rozmiar nie powinien uciskać palca, lecz również nie powinien być zbyt luźny. Dla pewności pomiaru możemy wykonać w stanie spoczynku oraz po wysiłku tak aby zbadać zakres rozbieżności. Rozmiar palca bowiem może się zmieniać i ma na to wpływ wiele czynników takich jak pora roku (latem dłonie są bardziej opuchnięte niż zimą) lub wspomniany wcześniej wysiłek fizyczny powodujący puchnięcie dłoni. Puchnięcie dłoni wywołuje także stres, ciąża lub choroby immunologiczne wywołujące zatrzymanie wody w organizmie. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki możemy wyznaczyć optymalny rozmiar, który pozwoli na zachowanie marginesu błędu, tak aby przymierzana obrączka nie była w dalszym użytkowaniu zbyt ciasna lub zbyt luźna.  Rozmiar obrączki nierozerwalnie idzie w parze z jej szerokością. Jeżeli chcemy zdecydować się na rozmiar dopasowany, nie powinniśmy jednocześnie wybierać modelu szerokiego, ponieważ krańce szerszej obrączki będą nieprzyjemnie i mało komfortowo wbijać się w palec powodując jednocześnie przykre podrażnienia. W tej sytuacji lepiej wybrać nieco luźniejszy rozmiar lub węższy wariant ślubnej obrączki. Ta zasada działa również w drugą stronę. Luźniejsza obrączka o szerszym kształcie nie będzie spadać z dłoni, jednak wąska i jednocześnie luźna obrączka z czasem na pewno zacznie się zsuwać. Aby uniknąć zgubienia tej ważnej biżuterii, wybierz szerszy wariant lub zdecyduj się na bardziej dopasowany rozmiar.

PROFIL ŚLUBNYCH OBRĄCZEK

Niemały wpływ na wygląd i codzienne użytkowanie obrączki ma również jej profil. Obecnie w zależności od producenta mamy do wyboru co najmniej trzy  profile obrączek. Pierwszy i najbardziej popularny z nich to profil zaokrąglony cechujący się gładkim wyglądem. Drugi profil to profil płaski, będący przeciwnością poprzedniego profilu. Cechuje się on modernistycznym wyglądem, często wybierany jest do szerszych wariantów ślubnych obrączek (powyżej 4mm). Trzeci podstawowy profil to profil płaski fazowany, który swoją formą znajduje się pomiędzy zaokrąglonym a płaskim kształtem. Jest on swoistym kompromisem między bezwzględną klasyką a pełnym modernizmem. Przed zakupem obrączek warto udać się do kilku salonów jubilerskich, ponieważ zdarzyć się może, iż w innym miejscu znajdziemy bardziej odpowiadający nam profil dobrze dopasowany do dłoni i wybranej szerokości. 

OBRĄCZKI KOLOROWE

Jeżeli cenisz oryginalne, nietypowe rozwiązania możesz również zdecydować się na obrączki ślubne składające się z kilku rodzajów kruszcu. Zazwyczaj jest to połączenie złota białego i żółtego w proporcjach pół na pół. Dla większego urozmaicenia możesz również dodać do kompozycji złoto różowe, jednak pamiętaj aby w takich przypadkach nie przesadzać z ilością dodatków (np. dodatkowych kryształków dla pań) aby nie spowodować mało estetycznego, chaotycznego efektu. Podczas decydowania się na obrączki kolorowe warto mieć na uwadze, że taki rodzaj obrączki trudno będzie poddać późniejszej korekcie rozmiaru. Z pewnością zmieni ona swoją strukturę, a niewykluczone nawet, że trzeba będzie wykonać ją od nowa, ze względu na zróżnicowane właściwości fizyczne różnych kruszców. Ważna jest również metoda łączenia różnych kruszców. Największą trwałość i precyzję wykończenia gwarantuje łączenie dyfuzyjne zapewniające idealne przenikanie się kruszców. W przypadku tradycyjnego lutowania z czasem może dojść do pęknięć w miejscu złączeń (szczególnie podczas korekty rozmiaru).

GRAWER NA OBRĄCZKACH

Trzeba przyznać, że zdecydowanie bardziej cenimy ozdoby o indywidualnym charakterze dlatego też biżuteria z grawerem robi na nas duże wrażenie. Dlaczego więc nie umieścić ważnych dla nas słów na ślubnych obrączkach? W zależności od rozmiaru i kroju pisma, po jej wewnętrznej stronie możemy umieścić imię współmałżonka, datę ślubu lub nawet wyjątkowy cytat opisujący Waszą relację. Pamiętajcie także, aby wybrać odpowiedni krój pisma zapewniający nie tylko czytelność, lecz dobrze wpisujący się w Wasze gusta. Dobrze dobrany i precyzyjnie wykonany grawer w piękny sposób upamiętni Wasz dzień przypominając o nim z równie mocną intensywnością co w dniu zaślubin i towarzysząc Wam przez kolejne rocznice z tą samą, nieprzemijającą jakością.  

Data publikacji: 13.07.2015

* Pole wymagane