Jak dobrać krawat?

Krawat jest jednym z nielicznych męskich dodatków, który podkreśla charakter stroju i buduje za jego pomocą wymarzony wizerunek. Niczym torebka dla kobiety, męski krawat musi być dobrany idealnie, aby nie kolidował z ubiorem, lecz harmonijnie współgrał tworząc spójną całość. Większość mężczyzn posiada jedynie kilka krawatów i operując nimi dobiera odpowiedni wzór na jedną z okazji.

Jak dobrać krawat?

WZORY NA KRAWACIE

Jak we wszystkim, także i w kwestii jak , po pierwsze należy zachować umiar. Na całe życie należy zapamiętać sobie żelazną zasadę, którą należy kierować się podczas wyboru krawatu do stroju. Jeśli decydujemy się na krawat ze wzorem lub motywem roślinnym, to koszula powinna być gładka i nie powinna posiadać  żadnych innych, dodatkowych wzorów. Zasada ta działa w drugą stronę- jeśli koszula jest wzorzysta, krawat pod żadnym pozorem nie powinien mieć wzorów. Jeśli złamiemy tę zasadę, pojawi się efekt przesycenia, który prezentuje się nieestetycznie i mało profesjonalnie.

JAK GO ZAWIĄZAĆ?

Dobór samego wzoru i koloru krawata to jednak nie wszystko. Ważne w tej kwestii jest również dobór odpowiedniego wiązania podkreślającego styl całości i nie kolidującego z wybraną przez nas stylistyką. Węzeł  krawata należy dopasowywać do typu kołnierzyka koszuli. Jeśli koszula posiada kołnierzyk typu button down, należy wybrać węzeł pojedynczy, a przy kołnierzyku włoskim- węzeł windsor.  Pasuje on do szerokich kołnierzy a jego nazwa pochodzi od księcia Windsora, który lubował się w tym typie wiązania krawata. Poniżej zaprezentowany jest sposób wiązania tego typu węzła.

KRAWAT SKROJONY NA MIARĘ POTRZEB

Oprócz koloru, wzoru i typu węzła krawata, warto również zwrócić uwagę na szerokość krawata. dziś rynek odzieżowy daje nam nieograniczone możliwości, pod których wpływem niekiedy jest się łatwo zagubić. Jaką zasadą więc kierować się w tej kwestii? Najszersza część krawata nie powinna być szersza od klap marynarki. W ten sposób zachowamy harmonię ubioru. Szerokość krawatu dobiera się również do sylwetki mężczyzny. Dla pana o niskim wzroście, o tęższej budowie ciała zaleca się krawaty węższe, optycznie wydłużające sylwetkę, natomiast dla pana wysokiego o szczupłej budowie ciała można śmiało wybrać krawat szerszy.

Data publikacji: 22.02.2019

2019-03-22

Dobrze że uczulacie na wzory umieszczone na krawacie, bo to bardzo istotna kwestia. Niektórzy mieszają kwiaty, paski i kratkę, co potem wygląda koszmarnie komicznie.

2019-03-09

Bardzo obrazowo wytłumaczyliście sposoby wiązania krawatów. Dzięki za poradnik!

2019-03-03

Wiązanie krawata to trudna sprawa, ale dzięki takiej fajnej instrukcji, to nic trudnego. Polecam artykuł ;-)

2019-02-27

Fajnie, że dołączyliście tą tabliczkę ze sposobami wiązania krawatu. Bardzo przydatne :)

2019-02-23

Cenne rady, muszę podesłać mężowi :)

* Pole wymagane