Jak czyścić biżuterię?

W miarę upływu lat nasza biżuteria z dnia na dzień traci swój pierwotny, piękny blask a nawet zmienia swój kolor. Jak wyczyścić biżuterię żeby jej nie zniszczyć, lecz delikatnie przywrócić jej poprzedni, piękny wygląd? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Jak czyścić biżuterię?

CZYSZCZENIE ZŁOTA

Biżuteria złota która jest dobrze użytkowana generalnie nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i czyszczących. Jej powierzchnia nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, tak jak ma to miejsce w przypadku delikatnego srebra. Jednak od czasu do czasu warto zadbać, aby noszone wyroby wykonane ze złota nie posiadały na swojej powierzchni zbyt wielu zabrudzeń oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby niekorzystnie wpływać na strukturę i połysk całości. Wyroby wykonane z tego kruszcu w pierwszej kolejności należy oczyścić z małych drobinek znajdujących się na jej powierzchni, które mogłyby rysować strukturę złota czyniąc nieodwracalne, nieestetyczne zarysowania. Kiedy biżuteria pozbawiona jest już wszelkich drobinek, należy zająć się jej odpowiednim oczyszczeniem. Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą jest czyszczenie złota za pomocą roztworu przygotowanego ze spirytusu i wody. Tak przygotowana mikstura nie tylko usunie wszelkie zanieczyszczenia, lecz również odkazi powierzchnię złota, co jest szczególnie ważne w przypadku biżuterii mającej stałą styczność ze skórą, np. złote kolczyki  czy pierścionki.

PROBLEMATYCZNE SREBRO

Ze względu na właściwości srebra ulega ono częstemu czernieniu. Jest to spowodowane reakcją srebra z siarką zawartą w powietrzu czy używanych kosmetykach, której skutkiem ubocznym jest tlenek siarki widoczny jako nieestetyczny nalot. Na szczęście jest to proces całkowicie odwracalny a brzydkiego nalotu można pozbyć się na wiele łatwych, domowych sposobów. Pierwszym z nich jest zamoczenie srebra w roztworze soli (dwa litry wody i pięć łyżek soli). Roztwór należy wylać do naczynia wyłożonego folią aluminiową i zostawić biżuterię na około kilka godzin. Po wyjęciu biżuteria srebra zyska swój pierwotny wygląd, łącznie z jasnym, pierwotnym połyskiem. Jeżeli zależy Ci na szybszym efekcie, możesz przygotować litrowy roztwór wody z łyżką octu. Taka mikstura zadziała w ciągu kilkunastu minut. Nie narażaj swojej biżuterii na dłuższy kontakt z taką kąpielą, ponieważ może ona skutkować zmatowieniem i całkowitym straceniem połysku. 

Odwiedź nasz sklep z biżuterią i upominkami Murrano.pl 

 

Do każdego zamówienia na Murrano.pl możesz wybrać

darmową przesyłkę

Pakiet korzyści do każdego zamówienia - sprawdź już teraz! >>>

 

SZLACHETNE KAMIENIE

Większość naszej biżuterii wysadzana jest szlachetnymi kamieniami, których zdecydowanie nie powinno traktować się silnymi środkami chemicznymi. Jak więc wyczyścić biżuterię tego typu? Jeżeli Twój pierścionek czy kolczyki wysadzane są szafirami, szmaragdami lub rubinami, unikaj przede wszystkim gorącej wody. Tego typu kamienie można delikatnie przetrzeć spirytusem lub letnią wodą bez użycia żadnych detergentów. Opale nie tolerują nawet wody czy mydła, dlatego do ich czyszczenia użyj zwykłej, delikatnej szmatki- najlepiej flanelowej i wypoleruj je na sucho. Biżuteria wysadzana turkusem powinna unikać kontaktu ze spirytusem, ponieważ ich stosunkowo delikatna struktura mogłaby ulec uszkodzeniu po kontakcie z tak silnym związkiem. Tego rodzaju kamień możesz wyczyścić przy użyciu sody oczyszczonej i wody. Zamocz szmatkę w takim roztworze i delikatnie poleruj kamień aż uzyskasz pożądany efekt. Najbardziej odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne są brylanty, które można zarysować wyłącznie za pomocą innego brylantu lub nieoszlifowanego diamentu. Jeżeli diament pokryje się lekkim nalotem, możesz wyczyścić go pod bieżącą wodą za pomocą miękkiej szczoteczki lub flanelowej szmatki.

SZCZEGÓLNA TROSKA O PERŁY

Najwięcej naszej uwagi i szczególnej troski wymaga biżuteria wysadzana klasycznymi perłami. Perła jako naturalny wytwór składający się ze związków mineralnych jest bardzo wrażliwa na wszelkie związki chemiczne, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas codziennego użytkowania nie narażać jej na kontakt z perfumami oraz kosmetykami. Bardzo szkodzi jej również lakier do włosów, jako produkt pełen utwardzających związków chemicznych. Chcąc wyczyścić perły nie wolno używać przede wszystkim żadnych kwaśnych roztworów, np. z octem czy cytryną. Niewskazane jest także ich intensywne polerowanie, szczególnie szczoteczkami a nawet mniej miękkimi szmatkami. Perła ma dosyć miękką strukturę, której zaszkodzić może nawet drobny kontakt z chropowatą powierzchnią. Najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie pereł jest zanurzenie ich w roztworze słonej wody, która stworzy naturalne środowisko dla ustąpienia wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych środków chemicznych. Tego typu kilkugodzinna kąpiel przywróci perełkom pierwotny kolor oraz w naturalny sposób zakonserwuje je przed niekorzystnym działaniem czynników z zewnątrz.

Data publikacji: 10.09.2017

z pewnoscia wyprobuje

* Pole wymagane