Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Biżuteria srebrna niezależnie od tego czy jest noszona czy nie- z czasem traci swój pierwotny koloryt i blask. Czy ten proces jest odwracalny? Czym jest to spowodowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

MIMOWOLNA REAKCJA CHEMICZNA

W świadomości ludzkiej po dzień dzisiejszy krąży utarty mit, iż biżuteria srebra która ulega procesowi czernienia nie jest wykonana ze szlachetnego kruszcu i jest tym samym fałszywa. Nic bardziej mylnego. Szlachetne srebro wchodząc w reakcję ze związkiem siarki zawartym w powietrzu pokrywa się ciemnym, nieestetycznym nalotem. Z tego powodu nawet biżuteria, która nie jest noszona ulega temu procesowi a proces zachodzi tym szybciej, im więcej związków siarki znajduje się w powietrzu. Reakcję tę może przyspieszać również pot znajdujący się na skórze (w którego składzie również możemy znaleźć siarkę, a jego proporcje różnią się w zależności od diety i stylu życia), oraz kosmetyki i różnego rodzaju perfumy.  Zauważając czarny nalot na srebrze w żadnym wypadku nie należy się martwić. Zjawisko to jest całkowicie odwracalne łatwymi i domowymi sposobami, których opis znajdzie się również poniżej.

MITY ZWIĄZANE Z CZERNIENIEM SREBRA

Nie da się ukryć, że niska świadomość dotycząca powstawania czernienia srebra zrodziła wiele mitów. Pierwszym i dość popularnym mitem jest stwierdzenie, że srebro traci swój pierwotny kolor wtedy, gdy osoba je nosząca popada w chorobę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, czernienie srebra może zostać przyspieszone przez siarkę znajdującą się w pocie, a jej powstawianie i wydzielanie jest uzależnione od wielu czynników, np. większej ilości spożywania mięsa (białek). Fakt ten nie czyni z nas osób chorych, a jest jedynie efektem ubocznym metabolizmu, o co w żadnym wypadku nie należy się martwić. Drugi mit również związany jest z medycyną i twierdzi, że osoby chore na łuszczycę nie powinny nosić srebrnej biżuterii. Z medycznego punktu widzenia nie istnieją żadne przeciwwskazania dotyczące użytkowania wyrobów srebrnych przez osoby cierpiące na tę chorobę. Jedynym skutkiem ubocznym będzie szybsze ciemnienie srebra ze względu na substancje lecznicze oparte na związkach siarki, którymi posiłkują się osoby chore. 

Sprawdź naszą ofertę biżuterii srebrnej 

Do każdego zamówienia na Murrano.pl

możesz wybrać darmową przesyłkę

Pakiet korzyści do każdego zamówienia - sprawdź już teraz! >>>

 

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?

Najszybszym sposobem na domowe czyszczenie srebra jest zanurzenie biżuterii w roztworze soli ( pięć łyżek soli i dwa litry wody). Roztwór należy wlać do naczynia wyłożonego folią aluminiową i umieścić tam srebrne wyroby na maksymalnie kilka godzin. Czas kąpieli należy monitorować według stopnia ustępowania osadu. Czarny nalot możemy zwalczyć również poprzez roztwór wody (1 litr) sody i octu (po 1 łyżce). Dokładnie jak w przypadku pierwszego sposobu biżuteria poddawana jest kąpieli, lecz nie na dłuższej niż piętnaście minut. Jeżeli jednak brak nam czasu na przygotowanie domowych płukanek, zawsze możemy skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Istnieją specjalne szmatki do czyszczenia srebra, które nasączone są odpowiednimi związkami chemicznymi usuwającymi nalot. Delikatne polerowanie taką szmatką w szybki i łatwy sposób usuwa wszelkie zanieczyszczenia gwarantując tym samym Twojej biżuterii elegancki blask i pierwotny koloryt. 

Data publikacji: 29.10.2018

2020-06-23

Witam, od zawsze, gdy uzywalam srebra z niklem czyscilo sie na mnie, zawsze mialam srebrne rzeczy az blyszczace. Od czasu jak zmienilo sie na nikiel free ciagle problemy. Srebrne kolczyki pokrywaja sie zielonym nalotem, bardzo brzydko to wyglada, takie zmurszale. Co moze byc powodem?

2019-02-28

Dla mnie najlepsze są ściereczki do czyszczenia biżuterii. Wystarczają na długo. Można kupić w niektórych drogeriach albo u jubilera. Koszt to tylko kilka złotych a wiele razy pomogły mi łatwo wyczyścić biżuterię. Dla mnie bezcenne :)

2019-01-27

fajnie i kompleksowo, przy okazji dowiedziałam się jak łatwo mogę wyczyścić mój srebrny pierścionek. polecam wszystkim którzy są przed lekturą

2018-11-26

dobre porady, mieszanka z sodą działa!

* Pole wymagane