Czyszczenie srebra

Srebro jako wyjątkowy metal szlachetny, znany był już w epoce Egipcjan. Dzisiaj srebro nie traci na popularności, a wykonywane z nich piękne przedmioty znajdują zastosowanie nie tylko w wyrobach biżuteryjnych. Srebra używa się również do wyrobu sztućców, rzeźb, waz oraz innych przedmiotów codziennego użytku.

Czyszczenie srebra

ŚCIERECZKI DO CZYSZCZENIA SREBRA

Trzeba pamiętać, że srebro wymaga specjalnej pielęgnacji, która pozwoli mu zachować swój blask. Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym i odwracalnym. Wynika on z reakcji ze związkiem siarki zawartym w powietrzu, który tworzy na powierzchni srebra warstwę czarnego siarczku srebra. W zależności od grubości tej warstwy biżuteria najpierw traci blask, a następnie pokrywa się czarnym nalotem. Proces ten zachodzi tym szybciej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze. Drugą dość popularną przyczyną ciemnienia srebra jest zabrudzenie kosmetykami i perfumami. Aby biżuteria srebrna cieszyła wyjątkowym blaskiem, od czasu do czasu musimy zadbać o srebro jednym z niżej podanych sposobów. Najprostszym, domowym sposobem jest przetarcie biżuterii miękką, flanelową szmatką. Delikatne polerowanie powierzchni srebra w kilka minut powinno usunąć świeży nalot. Jeśli jednak srebrny pierścionek lub naszyjnik posiada znaczny osad, gromadzony miesiącami, warto użyć specjalistycznej, impregnowanej tkaniny. Służy ona przede wszystkim do czyszczenia srebra, złota oraz ich stopów. Wygodna w użyciu nie brudzi rąk, oraz nie pozostawia nieprzyjemnego osadu. Jest bezpieczna i wielokrotnego użytku. Należy jednak pamiętać, aby nie prać tkaniny, gdyż po wypraniu straci ona swoje właściwości czyszczące.

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE SREBRA

Kolejnym sposobem na pozbycie się nieestetycznego osadu z biżuterii jest prosty sposób zanurzenia kruszcu w roztworze soli. Aby skorzystać z tego przepisu, należy szklane naczynie wyłożone folią aluminiową napełnić roztworem soli w proporcji 5 łyżek soli i 2 litry wody. W zależności od stadium czernienia srebro należy zostawić w roztworze od kilkudziesięciu sekund do kilku godzin. Proces ten, zwany reakcją redoks jest dość gwałtowny - można zatem obserwować postęp procesu czyszczenia srebra na bieżąco. Istotne jest, aby po zastosowaniu tego zabiegu- dobrze wypłukać i dokładnie osuszyć naszyjnik srebrny lub inny biżuteryjny wyrób mający stały kontakt ze skórą. Dodatkowo można wypolerować powierzchnię przedmiotu np. bawełnianą szmatką. Ponadto biżuterię warto przechowywać w osobnych przegródkach szkatułki czy w strunowych woreczkach foliowych. Dzięki temu chronimy ją przed uszkodzeniami i zarysowaniami. 

 

Odwiedź również nasz sklep z biżuterią i upominkami Murrano.pl

Do każdego zamówienia na Murrano.pl możesz wybrać darmową przesyłkę

Pakiet korzyści do każdego zamówienia - sprawdź już teraz! >>>

 

SPECJALISTA NA POMOC!

Dla biżuterii z wyjątkowo uporczywym nalotem polecane są specjalistyczne płyny czyszczące, nie zawierające środków ściernych. Taki roztwór nadaje wysoki połysk i świeży wygląd, oraz dodatkowo opóźnia proces ponownego ciemnienia. Płyny tego typu szczególnie przydają się tam, gdzie polerowanie lub czyszczenie impregnowanymi ściereczkami nie jest możliwe. Zanurzenie srebra w tym roztworze powinno trwać kilkanaście sekund, natomiast złoto powinno pozostać zanurzone od 5 do 10 minut. Należy pamiętać, że nie jest polecane czyszczenie środkami tego typu kamieni organicznych, korali, pereł, które mogą zmiękczyć powierzchnię delikatnych minerałów.

Data publikacji: 9.11.2017

2019-01-22

Te ściereczki już nabyłam i wypróbowałam. Działają bardzo dobrze :)

2018-12-07

Używam tych chusteczek już od bardzo dawna. Polecam serdecznie

2018-09-08

Potwierdzam, chusteczki są bardzo praktyczne i wydajne. Korzystam z nich już od dawna. Polecam!

2018-07-05

Dobre jest to w tych chusteczkach, że można je wielokrotnie używać. Polecam ;-)

2018-06-20

To fakt, lepiej od czasu do czasu wyczyścić srebro, bo inaczej to ten brud narośnie i będzie kłopot ;/

* Pole wymagane